Staff List

Jump to : Associate Staff

Leadership team is in bold type.

Teaching Staff

Mr. A. J. Tootill Headteacher
Mrs. J. M. Tanner Deputy Headteacher (Pupils)
Mr. D. Benney Deputy Headteacher (Curriculum and Staffing)
Miss K. Jones English / Head of Department
Miss. V. L. Jones English
Miss S.A. Ensell-Lewis English / Head of Year 11
Miss K. Wilkins English
Miss S. Marks English
Miss B. Davies English
Mrs L. Morgan Media Studies
Mr. P. M. Bedford Mathematics / Head of Department
Mrs. L. Maclean-Quin Mathematics / Second in Department
Mrs. A. Davies Mathematics
Mr. M. A. Powell Mathematics / Examinations Officer
Mrs. D. Essery Mathematics
Miss. A. Watts Mathematics
Mrs. S. Goulden Science / Head of Department
Mr. B. C. Gray Science / Second in Department
Miss S. J. Capper Science / Head of Year 10
Mrs. G. K. Elford Science / KS3 Manager
Mr. P. J. Owen Science
Mrs T. Tate Science / WBQ (Head of Dept)
Mr. J. Wallace Science
Mr. M. G. Rees Technology / Head of Department
Mrs. S. McElroy Technology
Mrs. H. O’Sullivan Technology
Mrs L. Jenkins Technology
Mr. M. J. Hyndman Geography / Head of Department
Miss L. Kingdom Geography
Mr. H. W. Evans Assistant Headteacher (Staff Development) / ICT
Mr. R. G. Marks ICT / ICT Coordinator
Mrs. L. Fox ICT / Business Studies
Miss V. Hine Art / Head of Department
Mrs. J. A. Kavanagh Art
Mrs L. E. Phipps Music / Head of Department
Mrs. N. Finney Music
Mrs A. J. Williams-Sheaf Drama / Head of Department
Ms. A. C. Heard Physical Education / Head of Department
Mr. A. N. Clapperton Physical Education / Head of Boys’ P.E.
Mr. C. M. Fuge Physical Education / Head of Year 9
Mrs. N. L. Evans Physical Education
Dr. C. J. Rees History / Head of Department
Mr. M. C. Luckwell History / Head of Year 8
Mrs. L. Picton Religious Education / Head of Department
Ms. H. M. Steel Religious Education
Mrs C. Young French / Spanish / Head of Department
Mrs. A. C. Hyndman French / Head of Year 7
Mrs. T. Greenway French / WBQ
Mr. N. D. Binding Welsh / Head of Department
Mrs. R. Davies Welsh
Miss B. R. Davies Welsh / Work Experience Co-ordinator
Mrs. S. M. Lewis Special Educational Needs Co-ordinator
Mrs. D. Holloway Special Education
Miss C. Metcalfe Special Education / STF Manager
Mr. B. Harland 14 – 19 Manager
Mrs. S. Morgan Public Services / WBQ

Associate and Support Staff

Mrs. V. U. Jeffreys Business Manager
Mrs. M. Buchwald Office Manager
Mrs. A. Cairns SIMS Manager
Miss. H. Myers Reprographic Technician
Mrs. M. Keenan Receptionist / Secretary
Mrs. A. Gower Secretary / Receptionist

Curriculum / Support Staff

Mrs. J. E. Evans Network Manager
Mrs. D. Steele Senior Technician
Mrs. J. Perkins Science Technician
Mr. E. Battini Design Technology Technician
Mr. D. LLoyd ICT Technician
Ms. A. B. Murphy Librarian
Mrs. M. J. Goodwin Teaching Assistant
Miss M. A. Pow Teaching Assistant
Mrs. J. G. Rowlands Teaching Assistant
Miss V. L. Doel Teaching Assistant
Mrs. T. J. Ashford Teaching Assistant
Mrs. J. E. Millar Teaching Assistant
Miss A. B. Meyrick Teaching Assistant
Mrs. T. J. Fussell Teaching Assistant
Mrs. D. M. Delaney Teaching Assistant
Mrs. J. A. Richards Teaching Assistant
Mr. O. Day Teaching Assistant
Mrs. M. E. Rees Teaching Assistant
Mrs. A. Vincent Teaching Assistant
Mrs. N. J. Wilmot Teaching Assistant
Mrs. R. Paynter Teaching Assistant
Mrs. R. Thomas / Miss K. Lee Pastoral Officer
Mrs. S. J. Morris Pastoral Officer
Miss C. Francis Pastoral Officer
Mrs. T. Dyche Pastoral Officer
Mrs. C. Gwyther Pastoral Officer
Miss H. S. Myers Reprographic Technician
Mrs. E. Wilson Cover Supervisor
Mrs. C. Robbins Cover Supervisor
Mrs. S. Newman Attendance Keyworker

Site Manager

Mr. A. Trotman

Site Officer

Mr. D. Lavis

Other staff

E.W.O Careers Adviser
Mrs. C. Grancourt Mr. M. Lloyd
Back to top